Чисти места — щастливи хора: KУБ завърши туристическия сезон във Варна със спортна акция по почистване на отпадъци

Чисти места — щастливи хора: KУБ завърши туристическия сезон във Варна със спортна акция по почистване на отпадъци

02.10.2025

KУБ Корпорация стартира годишен цикъл от спортно-екологични събития „Сливи за смет“, които ще се провеждат ежемесечно във формат плогинг — бягане със събиране на отпадъци по маршрути сред природата.

В началото на есента екипът на KУБ, заедно с представители на обществената организация „Ми разом“, активни жители на Варна и украинската общност проведе първата акция. Доброволците почистиха горските пътеки, след туристическия сезон, около популярни забележителности и осигуриха комфорт за жителите и гостите на града.

Маршрутът на първия плогинг премина по живописен маршрут в Природен парк „Златни пясъци“ около Аладжа манастир, включително чешмите Юбилейна и Кофшак и къщичката Баба Яга. Участниците получиха везани “сливи” за тениските си — символика, вдъхновена от българската народна приказка „Сливи за смет“. Този, който прояви най-голяма активност и участва във всичките 12 акции, ще получи голяма награда от KУБ.

Основната цел на ежемесечния плогинг е популяризиране на разделното събиране на отпадъци и поддържане на чистотата на градските пространства, горите и туристическите маршрути във Варна.

„За KУБ е важно не само да строи съвременни домове и инфраструктура, но и да създава среда, в която хората се чувстват добре. Ние носим отговорност за местата, където работим и именно затова стартираме инициативата „Сливи за смет“. Това не е просто плогинг, това е символ, че чистите градове и грижата за природата формират бъдещето. Събраният пластмасов отпадък ще бъде рециклиран и превърнат в арт инсталация. Именно благодарение на такива инициативи KУБ остава повече от строителна компания — надежден партньор на градовете и техните жители“, заяви основателят на корпорация KУБ Олег Невзоров.

По време на първия плогинг бяха събрани 38 чувала отпадъци от различни категории. Корпорацията благодари на всички участници за активната позиция и ги кани да се включат в следващите ежемесечни акции „Сливи за смет“, за да направим Варна по-чиста и уютна за всички.

Видеото от събитието можете да гледате тук